System MB- SR50N przeznaczony jest do konstruowania popularnych w nowoczesnym budownictwie lekkich ścian osłonowych. Szklane przegrody kurtynowe to coraz częściej spotykane rozwiązanie, zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej i biurowych, podnoszące znacznie walory estetyczne fasady, ale również decydujące o jej właściwościach izolacyjnych. W ramach systemu MB- SR50N montuje się nie tylko ściany, ale również dachy, świetliki i inne szklane konstrukcje.

Rozwiązania stosowane w ramach systemu MB-SR50N doskonale nadają się do kreowania szklanych fasad, nadających budynkom wrażenia lekkości i transparentności. Uzyskaniu takiego efektu sprzyja kształt słupów i rygli, pozwalający budować estetyczne fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału, który jednocześnie gwarantuje trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Dzięki zastąpieniu zaokrąglonych kształtowników tzw. ostrą krawędzią możliwe jest zlicowanie powierzchni słupów i rygli od strony wewnętrznej fasady oraz wrażenie jednolitej w widoku kratownicy. Stosując te same rozwiązania, można łączyć w estetyczną całość przegrody zewnętrzne z innymi elementami zabudowy: ściankami wewnętrznymi i podwieszanymi sufitami. Mimo pozornej lekkości szklanej ściany osłonowej, profile w ramach takiej konstrukcji muszą dźwigać znaczne obciążenia. Dlatego ich budowa powinna być dostosowana do radzenia sobie z ciężarem wypełnień, który w przypadku systemu MB-SR50N może wynosić nawet 450 kg. Temu wyzwaniu służy duży zakres profili słupów (od 65 mm do 325 mm) oraz rygli (od 5 mm do 189,5 mm), a także nowoczesne rozwiązania akcesoriów i łączników. System dostosowany jest także do stosowania szkła wielkogabarytowego oraz szyb zespolonych dwukomorowych.

MB- SR50N to system o dużej swobodzie konstruowania, pozwalający mocować szkło w różnych konfiguracjach i o różnych gabarytach. Charakterystyczna dla systemu jest fasada z widocznymi wąskimi liniami podziału.
System posiada również swoją wersję o podwyższonej izolacyjności termicznej: MB- SR50N HI+, w której zastosowano zmodyfikowany izolator z materiału PE. Odznacza się on wysoką ochroną cieplną, osiągając współczynnik przenikania ciepła na poziomie od 0,7 W/m2K. Taka wartość pozwala z powodzeniem wykorzystywać system w budownictwie energooszczędnym.

Jednak nawet w podstawowej wersji okna MB-SR50N HI osiągają zadowalające parametry w zakresie termoizolacyjności (od 1,0 W/m2K). Zastosowanie ciągłej przekładki termicznej wykonanej z izolującego materiału oraz profilowanych uszczelek przyszybowych pozwala na uzyskanie odpowiedniej klasy izolacyjności cieplnej, ograniczając do minimum zjawisko skraplania się pary wodnej na elementach aluminiowych. System MB-SR50N HI+ posiada certyfikat Instytutu PHI Darmstadt w najwyższej klasie A+. Oznacza to, że wykonywane na bazie jego rozwiązań okna mogą być stosowane w budownictwie pasywnym.

Okna MB- SR50N otwierają nie tylko szerokie możliwości konstrukcyjne, ale również estetyczne. Kątowe połączenia pozwalają dowolnie kształtować zabudowę aluminiową. Szereg profili nakładkowych o różnych kształtach umożliwia kreowanie rozmaitych efektów wizualnych.

System MB-SR50N posiada także dodatkowe odmiany estetyczne:
  • wersja PL – z podkreślonymi poziomymi i pionowymi podziałami,

  • wersja EFEKT – fasada półstrukturalna, która za sprawą specjalnego systemu montowania szyb kreuje od zewnątrz jednolity obraz gładkiej, szklanej ściany, podzielonej strukturą poziomych oraz pionowych linii.


Stosując rozwiązania z systemu MB-SR50N można wkomponować w fasadę różne rodzaje okien, także przeznaczonych specjalnie do fasad, jak okno odchylone i okno dachowe. Efektowne i nowoczesne jest stosowanie okien zintegrowanych w fasadzie.

Masz jakieś pytania, potrzebujesz wyceny? Napisz do nas! Chętnie pomożemy!