Ściany ze szkła, przeszklone dachy, szklane konstrukcje przestrzenne – szkło jako element koncepcji budowlanych nie ma żadnych ograniczeń właśnie dzięki takim systemom jak FA50N. To system profili aluminiowych, umożliwiający wykonywanie lekkich ścian osłonowych słupowo-ryglowych o dowolnych kształtach.

System FA50N wyposażony został w szereg rozwiązań, dzięki którym możliwe jest swobodne kształtowanie elewacji pod względem geometrycznym oraz kolorystycznym. Pozwala na wznoszenie budowli zgodnych z najbardziej śmiałymi projektami architektonicznymi, w których niemal wszystkie zewnętrzne przegrody powstają ze szkła. Dzięki nowatorskiemu systemowi profili pionowych oraz poziomych szkło przestaje być materiałem, który wiąże się z ograniczeniami. Wręcz przeciwnie – otwiera przed budownictwem nowe możliwości, stając się najbardziej charakterystycznym znakiem nowoczesnej architektury.
W swoim podstawowym wariancie system FA50N składa się z profili pionowych (słupów) oraz poziomych (rygli) o przekroju skrzynkowym i standardowej szerokości 50mm. Możliwe jest również stosowanie słupów o głębokości od 16 do 189mm oraz rygli 11 do 135mm. Zaprojektowane dla tego systemu profile pozwalają na wykonywanie ścian osłonowych zarówno o prostych kształtach, jak i złożonych – opartych na zwrotach, załamaniach, przebiegu poligonalnym. Możliwość gięcia profili jest podstawą do uzyskiwania niestandardowych kształtów i realizacji rozmaitych wizji architektonicznych.
Specyfika systemu umożliwia stosowanie materiałów o różnych właściwościach, takich jak: szyby pojedyncze i zespolone, płyty poliwęglanowe, płyty elewacyjne z materiałów kompozytowych i inne. Szkło w płynny sposób może przenikać się z innymi materiałami, dając za każdym razem tak samo solidną konstrukcję. Możliwość zastosowania wypełnienia do 48mm pozwala na montaż szyb o doskonałych parametrach. Materiały wypełniające montuje się za pomocą zewnętrznych aluminiowych listew dociskowych o różnych kształtach, dzięki którym można uzyskać rozmaite efekty wizualne, nawet wrażenie gładkiej powierzchni szklanej bez widocznych profili dociskowych. W pola fasady można wkomponować elementy otwierane (okna i drzwi) dowolnych systemów YAWAL.

Szkło stosowane z dużym rozmachem przestrzennym musi też spełniać najwyższe wymogi w zakresie bezpieczeństwa i izolacyjności. System FA50N przeszedł badania w europejskim instytucie badawczym. Zalicza się go do grupy najlepszych ścian osłonowych dostępnych na rynku, pod względem izolacyjności termicznej, akustycznej, wodoszczelności oraz przepuszczalności powietrza.
System osiąga korzystne parametry w zakresie izolacyjności:
  • Współczynnik przenikania ciepła ramy Uf=1.2 - 1.3 W/m2K - PN-EN 10077-2:2005
  • Izolacyjność akustyczna Rw=38-53 dB - PN-EN ISO 717-1:1999
  • Wodoszczelność RE 1200 - PN-EN 12154:2004
  • Przepuszczalność powietrza AE 1200 - PN-EN 12152:2004
Wysokie parametry szczelności na przenikanie wiatru i wody uzyskuje się poprzez zastosowanie uszczelek z EPDM. Szczelność profili sprawdzono dla ciśnienia 1800 Pa.

FA50N jest systemem podstawowym, służącym do wykonywania lekkich ścian osłonowo słupowo-ryglowych. Poszczególne jego warianty rekomendowane są do typów budownictwa o różnych oczekiwaniach, np. w zakresie podwyższonej termoizolacyjności, rozmaitych rozwiązań stylistycznych i wizualnych czy bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
FA50N HI – system o wysokiej izolacyjności termicznej
Wariant FA50N HI przeznaczony jest do budownictwa o podwyższonym standardzie energetycznym. Charakteryzuje się także wysoką wodoszczelnością oraz wytrzymałością na obciążenia wiatrem. Idealny do obiektów użyteczności publicznej. Jego efektywność w zakresie termoizolacyjności wynika głównie z zastosowania unikalnego systemu piankowego izolatora oraz możliwości montażu szyb dwukomorowych.
System FA50N HI osiąga rewelacyjny współczynnik przenikania ciepła ramy – 0,63 W/m2K - PN-EN 10077-2, co sprawia, że jest rekomendowany do budynków energooszczędnych i pasywnych.
FA50N SL – do gładkich powierzchni szklanych
Wariant FA50N SL służy do konstruowania jednolitych powierzchni szklanych, bez widocznych od zewnątrz profili aluminiowych.
FA50N HL/VL – wariant stylistyczny z listwą dekoracyjną
Wariant FA50N HL/VL pozwala wznosić lekkie ściany osłonowe słupowo-ryglowe, w których elementy mocujące wypełnienie podkreślone są osobną listwą dekoracyjną, co kreuje interesujący i nowoczesny efekt wizualny.
FA50N SW – dla efektywnego wietrzenia
FA50N SW to system okna strukturalnego, pozwalający na wykonanie w fasadzie równolegle wysuwnej, wychylnej lub rozwiernej konstrukcji okiennej. Przy czym okno harmonijnie komponuje się z jednolitą elewacją, ponieważ aluminiowe profile ramy skrzydła są od zewnątrz niewidoczne.
FA50N INV – z efektem ukrytego skrzydła
FA50N INV jest systemem pozwalającym na montaż okien w ruszcie nośnym ściany osłonowej słupowo-ryglowej, z możliwością ich otwierania do wewnątrz budynku. Przy czym rama oraz skrzydło okienne są niewidoczne od zewnętrznej strony elewacji.
FA50N PV – YAWAL SOLAR – dla energooszczędnych rozwiązań
System FA50N PV – YAWAL SOLAR służy do montażu szyb z ogniwami fotowoltaicznymi w obrębie lekkich ścian osłonowych, przykryć dachowych a także innych konstrukcji przestrzennych.
FA50N EI – ściany z podwyższoną ochroną przeciwpożarową
System FA50N EI zapewnia wysoką ochronę przeciwpożarową dzięki montażu wypełnień ze szkła ognioodpornego oraz paneli izolacyjnych w obrębie aluminiowej konstrukcji szkieletowej.
FA50N REI 30 – dach z podwyższoną ochroną przeciwpożarową
System FA50N REI 30 umożliwia konstrukcję przeszklonego dachu odznaczającego się wysoką odpornością ogniową. Wypełnienia ze szkła ognioodpornego oraz kształtowniki wzmacniające z wkładami chłodzącymi w obrębie konstrukcji aluminiowej znacznie podnoszą właściwości przeciwpożarowe systemu.

Masz jakieś pytania, potrzebujesz wyceny? Napisz do nas! Chętnie pomożemy!